Техният размер, ограничените области за култивиране и продължителният период за добив ги превръщат в най-редкия вид перли. Откривани в цветове от оптично бяло до наситено медено златно, тези перли са силно ценени от колекционерите и дизайнерите на бижута. Блясъкът на белите перли от Южно море – без значение дали са бели или златисти – е фин и изискан. Изключително малък процент от перлите на Южно море са сферични и за белите това важи в пълна сила, което прави и комбинацията им доста бавен процес, а крайното изделие – особено рядко срещано.
Перлите от Южно море са по принцип доста по-големи от останалите видове перли, а освен това имат и уникален блясък. Освен това, тези перли са и със сравнително по-дебел седеф от всички останали култивирани видове. Тези фактори превръщат перлите от Южно море в изключително ценни и отличаващи се. Така се формира и крайната цена – по-висока от тази на която и да е друга перла.
Като всички останали соленоводни перли, и тези от Южно море са със стрида, чиято сърцевина се превръща в седеф. Периодът на добив тук обаче е доста по-дълъг – от 2 до 4 години, за разлика от перлите Акоя, на които им е нужно два пъти по-малко време. Като деликатни и нежни организми, тези видове перлен стриди са доста податливи на стрес и други видове заболявания. Това лимитира и наличните области за култивиране. Въпреки че са правени опити, местата да бъдат извън района на Южно море, самите организми не могат да се приспособят към друга среда.
Перлите от Южно море могат да са с размер от 8 до 20 мм, като средната им големина е близо 12 мм. Въпреки че са рядкост, перлите от 20 мм все още могат да бъдат открити. Само 10-30% от добитите перли са с кръгла или близка до кръглата форма. По-често са използвани обаче бароковите и перлите с форма тип капка, но тази тенденция се наблюдава в областта на луксозните дизайнерски бижута. Всичко това прави възможно перлите от Южно море да се разпространяват и на различни цени.
Стридите със сребриста устна от Южно море получават перли в бял, сребрист, морски и син оттенък. Златистите стриди пък добиват кремави, наситено златисти и перли с нюанс на шампанско. Това голямо разнообразие от естествените цветове на перлите създава и повече работа за обработка и добиване на максимално очарователен оттенък.
Научете повече за различните форми, цветове и размери на перлите
Болшинството от бели перли на Южно море са култивирани по северозападните брегове на Австралия. Перлите със златист оттенък се произвеждат предимно из Филипините и Индонезия – двете страни, които бързо станаха лидери в най-изкусния добив на златисти перли от Южно море.
Повечето от перлите на Авастралия са култивирани по изкуствен път – т.е. стридите за отглеждани в инкубатори. Естественият добив обаче също е характерен. Според последните стандарти за добиване на перли обаче двата метода е добре да се съчетаят, за да може крайният продукт да е максимално качествен, а времето за изготвянето му – минимален.
Към мистичната визия на белите перли от Южно море може да прибавим и тяхното цветущо минало, като историята им започва в края на 19 век. През 50-те години на 19 в безвластния град Брум, разположен на северозападния бряг на Австралия, става основен търговски център за перли от Южно море за отрицателно време и въпреки лошата репутация на селището. Днес обаче нещата са съвсем различни, защото Брум се смята за един от най-развитите градове в региона – именно поради високотехнологичния си прогрес в добива на бели перли.
Белите перли от Южно море продължават да са най-скъпите перли в света. Те са изключително ценни поради своята рядкост и масивни размери. В зависимост от своето качество, форма или размер, изделие от златисти перли от Южно море може да струва няколко хиляди долара, докато белите перли надвишават 10 хиляди и достигат дори до 300 хиляди долара и повече. Бароковите форми са най-често използвани индивидуално за декорация на уникално дизайнерско бижу, което ги прави и малко по-достъпни от гледна точка на цената.