Всяка жена иска да е принцеса и да сложи на пръста си годежен пръстен с искрящ син сапфир, както се е случвало векове наред с потомствените царици и кралици.
Сапфирът е един от най-твърдите кристали на Земята - всъщност, втори в тази класация, на първо място в която е само диамантът. Може би затова едни от най-големите находища на разноликия камък се намират във вулканични или метаморфни скали. Най-известните находища от сапфир са в Бирма, Тайланд, Австралия, Северна Америка, Бразилия, Кашмир и Африка. Той има различни цветове - бял, син, лилав, жълт и зелен.
Уникални и разнообразни бижута със сапфир можете да намерите на сайта Perli.bg.
Сапфирът е от рода на камъните корунд, които са кристали с алуминиев оксид. Именно той съдържа различни минерали, които му придават прекрасни и многобройни цветове. Червеният корунд е рубинът, а преобладаващо синият цвят на сапфира идва от съдържащия се в него титан и чугун. Ако има желязо в камъка, той придобива жълтеникав отблясък. Съчетанието между титан и желязо дава зелен цвят на камъка, а трите цвята събрани заедно придават лилав цвят.
Както можете да се досетите, красотата на камъка е била оценена още от древността и някогашните крале, които са предпочитали различните цветове на сапфира и са го носели като талисман и пазител на жизнените сили. Историци свидетелстват, че владетелите носели сапфири по време на церемонии за подписване на мирни договори, тъй като вярвали, че той ще помогне за по-благоприятното разрешаване на споровете и прекратяване на кръвопролитията. Друго разпространено вярване било, че сапфирът предпазва от змийска отрова.
Сапфирът се свързва с Луната. Месецът на този камък е септември, а в зависимост от цвета си, той е най-подходящ за хора с различни зодии. Така специалистите са категорични, че синият сапфир хармонизира и може да бъде камъкът на представителите на зодия Риби. Светлосиният нюанс на камъка - на Телец, жълтият - на Близнаци, а звездният вид на камъка е подходящ за хората от зодия Везни.
Според специалистите, сапфирът въздейства най-силно на чакрата, отговаряща на третото око, като подсилва нейната виталност и подпомага разширяването на човека. Синият, лилавият и белият сапфир въздействат повече на коронната чакра и спомагат за правилното и лесно движение на енергията в тялото.
Още древните са използвали красивия сапфир за предпазване от уроки, проклятия, зли очи и заклинания. В същото време, магьосниците също са използвали сапфир за усилване на техните сили. Според алхимиците, този камък се свързва с елементите въздух и вода, а в Индия е прието да се вярва, че сапфирът е свързан с планетата Сатурн и е портал към висшите и невидими светове и измерения.
Древногръцките оракули също са носели сапфир, за да имат по-силни магически способности. Камъкът трябва отвреме-навреме да се зарежда и разрежда от натрупаната негативна енергия чрез накисване във вода с морска сол. Смята се, че силната слънчева светлина не влияе добре на камъка.
Според легендите, пророкът Мойсей бил получил 10-те Божи заповеди, записани на плоча от сапфир. Може би затова великолепният камък е символ на отдаденост и вяра в Бога.
Затова и до днес този камък се използва по време на медитации и ритуали, свързани с гадаене, тъй като помагат на човек да открие скрития си потенциал и да изчисти съзнанието и психиката си. Най-нежен от всички видове е жълтият сапфир, който подпомага процеса на излекуване на психически травми и освобождаване на болката.
Тъй като сапфирът подпомага концентрацията и държи хората по-балансирани, той може да помогне на всеки, който го носи, да постигне материално благополучие и сигурност.
Смята се, че сапфирът е най-подходящият камък за стабилизиране и лечение на нервната система. На психологическо ниво помага на човек да се фокусира над положителните събития и перспективи в живота. Това подпомага лечението на тялото на всички нива. Прекрасният камък освен това тонизира и регулира функцията на щитовидната жлеза. Също така, искрящият сапфир укрепва кръвоносните съдове. Смята се, че зелените и сините кристали са с най-силна лечебна енергия, като зеленият сапфир черпи енергията си от връзката си със Земята.
Някога в далечния Изток сапфирът е бил използван за предпазване от чума.
Много често сапфирите са били използвани за украса на царски и кралски корони. Така например, тъмно синият сапфир „Св. Едуард” е в центъра на кръста на короната на Британската империя.
Символът на царствеността – короната на Руската империя също е украсена с два големи сапфира. От същия камък са издялани бюстовете на трима президенти на САЩ – Джордж Вашингтон, Ейбрахам Линкълн и Дуайт Айзенхауер.
Всеизвестен факт е, че принц Чарлз е предложил брак на принцеса Даяна, именно подарявайки й пръстен със сапфир. Годежният пръстен на Кейт Мидълтън също е с този камък.
Цената на сапфира се движи в големи граници – от много скъпи, до съвсем достъпни. Цената на истинските сапфири зависи от цвета им, чистотата им, размера, шлифовката, а също така и мястото на произхода им.
Разбира се, в днешно време съществува и синтетичен вариант на сапфира, който съдържа същите елементи и е с подобен химичен състав като истинския камък. Синтетичните сапфири дори могат да бъдат направени така, че камъкът да няма никакви дефекти и да бъде на много по-достъпна цена.
Сапфирът обикновено се подарява за 45-та и 65-та рождена годишнина.
Този невероятен камък тежи недостижимите 536 карата. Намерен е още преди 3 века в Шри Ланка и се пази и до днес в Природонаучния музей в Ню Йорк. Този уникален камък спада към т.нар. звездни сапфири. При тях под определена светлина се вижда звезда с 6 лъча отгоре
Това е вторият по големина сапфир в света, който тежи 423 карата и може да се види в Природонаучния музей Смитсониан в САЩ. Впечатляващият уникат е с форма кушон, открит е в Шри Ланка и е поставен на брошка, заедно с 16 карата диаманти.
Той е третият известен камък в тази класация и тежи завидните 62,4 карата. Този сапфир има правоъгълна форма и е поставен заедно с диаманти на внушителен пръстен. Камъкът е с красив и дълбоко наситен син цвят, а Рокфелер го бил купил от индийски махараджа през далечната 1934 г.